Založ si blog

Prosím, hovorte mi Alchymista


Určite sa väčšine ľudí pri slove Alchymista vybaví Coelhov román. Ja som ho nečítal, len viem, že existuje. Meno Alchymista som si vybral preto, lebo vystihuje môj život, moju existenciu. Meno čiastočne zväzuje, lebo nemusí vystihovať podstatu a jedinečnosť predmetu, či človeka. Ale niektoré mená sú výstižnejšie ako to, čo máme napísané v rodnom liste.

 

Kto som? Mám meno, mám rodinu, som súčasťou spoločnosti, mám nejakú tú minulosť, môžete o mne nájsť fakty a informácie v podstate veľmi jednoducho všade tam, kde mi bolo priradené nejaké číslo – matrika, úrad práce, školy, polícia,… To je len neosobné zhrnutie ľudskej bytosti do pár riadkov – narodený ako číslo, zomrie ako číslo – asi toľko vám povie pohľad do osobných údajov.

Ako vyzerám? Mladík, chudý, až tenký, modré oči, neposlušné veľmi kučeravé vlasy, tvár ničím nevyniká, akurát ten nezabudnuteľný úškrn, ktorý sa na nej stále objavuje.

 

Ale to vám veľa nepovie o tom, čím som. Ako som žil, ako žijem, aké sú moje názory, pocity, postoje. Ako sa správam k ostatným, po čom túžim, o čom snívam, aká je moja úloha v tomto divadle s názvom „svet“.

Dúfam, že krátkym príbehom dostatočne vyjadrím svoje meno.

 

Bol raz jeden chlapec, ktorý sa objavil na svete. Ľudia okolo neho prežívali svoje denné starosti a radosti, žili svoje životy tak, ako sa žijú. Nezapadal medzi nich, nepoznal čo to je priateľstvo, láska, vzťahy, rozchody, úspechy a neúspechy, všetky tie drobnosti spojené so životom. Cítil sa prázdny. Ale veľa si z toho nerobil, zameriaval sa na to ako pomáhať ostatným, robiť radosť, aspoň to ho napĺňalo.
Chlapec dospel, stal sa z neho mladý muž. Muž? Nie celkom. „Normálni“ by o ňom povedali, že je zvláštny. Už vedel, čo je to priateľstvo, ale niečo mu v živote stále chýba. Chýba mu osoba, o ktorú by sa mohol oprieť, niekto, v kom by našiel svoju nádej. Prázdnota v srdci stále bola. Snaží sa stále pomáhať tým, ktorých má rád – aj tým, ktorých veľmi nepozná, ako sa vraví, má to v krvi – bol vždy priateľom, oporou, pomocou v núdzi.
Nikto, koho stretol, sa už viac necítil sám, každý našiel niečo, čo ho napĺňa. Nikto nebol sám. Až na toho mladého muža.
Ten mladý muž si začal hovoriť Alchymista. Pretože je ako alchymista, ktorý premení olovo na zlato, možnosti na skutočnosť, nádej na lásku. Sám stojí mimo tohto sveta a pozerá sa na výsledky.
Má schopnosť meniť aspoň malý kúsok sveta k lepšiemu, ale má v srdci prázdno.
Ale čo je to, jeden nešťastník, keď tí „normálni“ nájdu svoje šťastie? Niekto by povedal dobrý obchod. Iný by povedal, že to je život.

 

V pár vetách som zhrnul doposiaľ celý svoj život (aj keď som trošku dramatizoval). Myšlienky, ktoré ma sprevádzajú už roky, moje postoje, ktorých sa držím pretože som, taký aký som.

Nie je veľmi zaujímavé na akú školu som chodil alebo ako sa volali ľudia, ktorých som stretol, v tejto chvíli vám to nepoviem.

Poviem vám len toľko, že zatiaľ sa cítim byť niečim iným než menom a číslom, preto mi prosím hovorte Alchymista.

básne zo srdca

06.09.2011

Pár basničiek, ktoré ma napadali behom dlhšieho obdobia... také štvorveršové vyjadrenia, niektoré anglické, jedna po česky - lebo mi to tak prišlo... Chcem žiť svoj sen, nie len ho v viac »

Samota

03.08.2011

Čo je to samota? Je to pocit prázdna, opustenosti... Ťažko zadefinovať, lebo každý si samotu stelesňuje nejako inak. Pre jedného to znamená že všetci priatelia sú na dovolenke a on/ona trčí viac »

Ako môže?

23.07.2011

Ráno som vstal a prvá vec, ktorú som v TV zachytil bolo nie len, že k 7 obetiam včerajšieho výbuchu bomby v Osle pribudlo ďalších 84, ale že to bol nejaký šialenec prezlečený za policajta. viac »

dolára, peniaze, bankovky

USA môžu na clá doplatiť viac ako Čína, tvrdí ECB

26.09.2018 16:42

Globálne vzájomné zavádzanie ciel môže podporiť čínsku ekonomiku a poškodiť rast ekonomiky USA, vyplýva z analýzy Európskej centrálnej banky.

zima, sneh, mráz, počasie, Francúzsko, pasienky

Rumunsko zasiahla vlna chladného počasia, hlásia aj jednu obeť

26.09.2018 16:36

Obeťou mrazov sa stal 22-ročný turista, ktorého náhla zmena počasia zastihla v horách. Zomrel krátko po prevoze do nemocnice.

mince, peniaze, dávky, podpora, výživné

Taliansky rozpočet bude rátať so základným príjmom pre chudobných

26.09.2018 16:31

Prvý rozpočet novej talianskej vlády bude zahŕňať základný príjem presadzovaný Hnutím piatich hviezd, ktoré je jednou z vládnych strán.

Gábor Gál

Zákony čoskoro budú už aj v jazykoch národnostných menšín

26.09.2018 16:22

Na postupnom dopĺňaní zákonov v jazykoch národnostných menšín sa dohodli splnomocnenec vlády pre národnostné menšiny a minister spravodlivosti.

alchymista

Rád by som písal o ľuďoch, o svete, o tom, ako dokážu ľudia robiť protikladné veci, o mojom živote (ale zase nie úplne všetko), o (ne)rovnováhe v živote, o zamysleniach sa nad tým, že ak sa stane niečo zlé, na druhej strane je niečo dobré a naopak. A bol by som ešte radšej, keby som aspoň pár ľudí priviedol k zamysleniu a k trochu lepšiemu pohľadu na svet, ktorý je hrozne komplikovaný, ale pekný.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 10105x
Priemerná čítanosť článkov: 2526x

Autor blogu

Kategórie